fbpx
ENGLISH VERSION

2021 Olympics: African delegations and flag bearers

La délégation algérienne défile à la cérémonie d'ouverture des JO Tokyo 2020.
2021 Olympics: African delegations and flag bearers

All fifty-four African countries are present at the Tokyo 2021 Olympic Games. Below you will find the delegations and their flag bearer(s).

LIST OF DELEGATIONS AND FLAG BEARER(S)

South Africa: Chad Le Clos (Swimming) & Phumelela Mbande (Field Hockey)
Algeria: Mohamed Filissi (Boxing) - Amel Melih (Swimming)
Angola: Natalía Bernardo (Handball)
Benin: Odile Ahouanwanou (Heptathlon)
Botswana: Not available (ND)
Burkina Faso: Hughes Fabrice Zango
Burundi: Belly-Cresus Ganira (Swimming) & Ornella Havyarimana (Boxing)
Cameroon: Joseph Émilienne Essombe Tiako (Wrestling) & Mengue Ayissi Albert (Boxing)
Cape Verde: ND
Central African Republic: Chloé Sauvourel (Swimming) & Francky Mbotto (Athletics 400m and 800m)
Comoros: Elna Amed (Athletics 100m)
Republic of Congo: Natacha Ngoye Akamabi (Athletics 100m and 200m)
Democratic Republic of Congo: Marie Branser (Judo)
Ivory Coast: Marie-Josée Ta Lou (Athletics 100m and 200m)
Djibouti: ND
Egypt: Alaa Abouelkassem (Fencing) & Hedaya Malak (Taekwondo)
Eritrea: Nazret Weldu (Athletics Marathon)
Eswatini: ND
Ethiopia: AbdelMalik Moctar (Swimming)
Gabon: Anthony Aubame (Taekwondo)
Gambia: Gina Bass (Athletics 200m)
Ghana: Nadia Eke (Athletics Triple Jump)
Guinea: ND
Guinea-Bissau : Taciana Cesar (Judo)
Equatorial Guinea: Benjamin Enzema (Athletics 1500m) & Alba Mbo Nchama (Athletics 100m)
Kenya: Andrew Amonde (Rugby Sevens) & Mercy Moim (Volleyball)
Lesotho: ND
Liberia: Ebony Morrison (Athletics 100m hurdles) & Joseph Fanhnbulleh (200m)
Libya: Alhussein Ghambour (Rowing)
Madagascar : Eric Andriantsitohaina (Weightlifting)
Malawi: Jessica Makwenda (Swimming)
Mali: Seydou Fofana (Taekwondo)
Morocco: Oumaima Bel Habib (Boxing) & Ramzi Boukhiam (Surfing)
Mauritius: Roilya Ranaivosoa (Weightlifting) & Richarno Colin (Boxing)
Mauritania: Houleye Ba (Athletics 100m) & Abidine Abidine (Athletics 5000m)
Mozambique: Kevin Loforte (Judo)
Namibia: Jonas Junius Jonas (Boxing) & Maike Diekmann (Rowing)
Niger: Issoufou Alfaga (Taekwondo)
Nigeria: Odunayo Adekuoroye (Wrestling)
Uganda : ND
Rwanda : Alphonsine Agahozo (Swimming)
São Tomé and Principe: D'Jamila Tavares (Athletics 800m)
Senegal: Mbagnick Ndiaye (Judo) & Jeanne Boutbien (Swimming)
Seychelles: Felicity Passon (Swimming) & Rodney Govinden (Sailing)
Sierra Leone: Frederick Harris (Judo)
Somalia: Ramla Said Ahmed Ali (Boxing) & Ali Idow Hassan (Athletics 1500m)
Sudan: Esraa Khogali (Rowing)
South Sudan: Abraham Guem (Athletics 1500m)
Tanzania: ND
Chad: Demos Memneloum (Judo)
Togo: Claire Akossiwa Ayivon (Rowing)
Tunisia: Inès Boubakri (Fencing) & Mehdi Ben Cheikh (Volleyball)
Zambia: Tilka Paljk (Swimming) & Everisto Mulenga (Boxing)
Zimbabwe: Peter Purcell-Gilpin (Rowing) & Donata Katai (Swimming)

SNA tells you more!

No recommendation
SPORTNEWSAFRICA,
THE REFERENCE FOR SPORT IN AFRICA
ALL SPORTS
AFRICAN SPORTSMEN AND WOMEN
AFRICAN CLUBS
MAJOR COMPETITIONS
THE NATIONAL SELECTIONS
FOLLOW US ON :
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram